Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, oświadczył, że decyzja krajów zachodnich o usunięciu ograniczeń zasięgu broni dostarczonej na Ukrainę jest sprzeczna z próbami uregulowania konfliktu i jest niebezpieczna. Pieskow zareagował w ten sposób na wcześniejsze słowa kanclerza Niemiec, Friedricha Merza, o zdjęciu ograniczeń.
Decyzja Niemiec i innych krajów
Kanclerz Niemiec, Friedrich Merz, powiedział, że nie ma już żadnych ograniczeń zasięgu broni, która została dostarczona na Ukrainę, ani ze strony Brytyjczyków, ani Francuzów, ani nas, ani Amerykanów. Jak przypomniała agencja dpa, w listopadzie pojawiły się pierwsze doniesienia, że Ukraina wystrzeliła amerykańskie pociski dalekiego zasięgu ATACMS i brytyjskie pociski manewrujące Storm Shadow na cele wojskowe w Rosji.
Historia dostaw broni
Na początku rosyjskiej wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie, Zachód nie dostarczał Ukrainie broni dalekiego zasięgu, aby zapobiec eskalacji konfliktu. Jednak od tego czasu, Wielka Brytania i Francja dostarczyły Kijowowi pociski manewrujące Storm Shadow/Scalp. W Niemczech omawiana jest dostawa pocisków manewrujących Taurus o zasięgu 500 kilometrów. Moskwa ostrzegła Berlin przed dostarczaniem takiej broni Kijowowi.
Stan konfliktu
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, od początku konfliktu na Ukrainie zginęło ponad 8 tysięcy cywilów, a ponad 13 tysięcy zostało rannych. Wiele miast i wsi zostało zniszczonych, a miliony ludzi musiało opuścić swoje domy. Rosja i Ukraina prowadzą rozmowy pokojowe, ale nie udało się dotąd osiągnąć porozumienia.
Reakcje międzynarodowe
Wiele krajów na świecie potępiło agresję Rosji wobec Ukrainy i wezwało do natychmiastowego wstrzymania działań wojennych. Unia Europejska i Stany Zjednoczone nałożyły sankcje gospodarcze na Rosję, a także dostarczają Ukrainie pomoc humanitarną i wojskową. NATO zwiększyło swoją obecność wojskową w Europie Wschodniej, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich członków.
Dane liczbowe
Według danych Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, ponad 4 miliony ludzi opuściło Ukrainę od początku konfliktu. 1,5 miliona ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej, a 2,5 miliona ludzi jest wewnętrznie przesiedlonych. Rosja straciła ponad 10 tysięcy żołnierzy w konflikcie, a Ukraina straciła ponad 5 tysięcy żołnierzy.
Przyszłość konfliktu
Przyszłość konfliktu na Ukrainie jest niepewna. Rosja i Ukraina prowadzą rozmowy pokojowe, ale nie udało się dotąd osiągnąć porozumienia. Zachód nadal dostarcza Ukrainie pomoc humanitarną i wojskową, a Rosja kontynuuje swoją agresję. Jest możliwe, że konflikt na Ukrainie będzie się przedłużał, a liczba ofiar będzie rosła.