Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Sankcje wobec Rosji: Ostatni tydzień oczekiwania

    Sankcje wobec Rosji: Ostatni tydzień oczekiwania

    Damian Pośpiech2025-05-13
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Biedronka
    Biedronka

    Unia Europejska przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji, który zostanie uruchomiony, jeśli w najbliższych dniach nie dojdzie do żadnego postępu w kierunku zakończenia wojny w Ukrainie. Jak zapowiedział kanclerz Niemiec Friedrich Merz, restrykcje miałyby objąć m.in. rosyjski sektor energetyczny i finansowy, a także „flotę cieni” – tankowce, które obchodzą dotychczasowe embargo na eksport ropy.

    Oświadczenie padło podczas wspólnej konferencji prasowej Friedricha Merza i premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa w Berlinie. Jak podkreślił nowy niemiecki kanclerz, decyzja o dalszych działaniach ma zapaść jeszcze w tym tygodniu. Wszystko zależy od tego, czy Rosja zdecyduje się na zawieszenie broni i przystąpi do rozmów pokojowych w Turcji. – Nie możemy dłużej tolerować cynicznej gry na czas. Jeśli nie będzie żadnych oznak dobrej woli, uruchomimy nowe sankcje natychmiast – oświadczył Merz.

    Kanclerz Niemiec dodał, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził gotowość do udziału w rozmowach pokojowych z Rosją, pod warunkiem że Moskwa całkowicie wstrzyma ataki na ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną. Rozmowy miałyby się odbyć w Stambule. Zełenski zaznaczył też, że do negocjacji może dojść tylko wtedy, gdy osobiście weźmie w nich udział prezydent Władimir Putin. – Nie ma z kim rozmawiać, jeśli nie pojawi się sam Putin – miał powiedzieć Zełenski.

    Premier Grecji również podkreślił, że Europa powinna odegrać główną rolę w procesie pokojowym, który nie może być wyłącznie „projektem amerykańskim”. Dzień wcześniej – w niedzielę 12 maja – przywódcy Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski zaapelowali do Komisji Europejskiej o przygotowanie „masywnych” sankcji wobec Rosji. Pakiet miałby zostać uruchomiony, jeśli Kreml nadal będzie odrzucać propozycje rozejmu.

    Nowe restrykcje mogą objąć:

    * Sektor energetyczny: embargo na import ropy i gazu z Rosji
    * Sektor finansowy: zamrożenie aktywów rosyjskich banków i instytucji finansowych
    * „Flota cieni”: sankcje na tankowce, które obchodzą dotychczasowe embargo na eksport ropy

    Równolegle w amerykańskim Kongresie trwają prace nad ustawą przewidującą nawet 500-procentowe cła na kraje nadal kupujące rosyjską ropę. Bruksela i Waszyngton koordynują działania, by nowe środki weszły w życie w tym samym czasie.

    Na stanowisko Berlina szybko zareagował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Jak stwierdził, język ultimatum jest „nie do przyjęcia”. Jednocześnie zapewnił, że Władimir Putin „poważnie rozważa” udział w rozmowach w Turcji, choć nie odniósł się do żądania Zełenskiego dotyczącego osobistej obecności rosyjskiego przywódcy.

    Jak podają anonimowi unijni dyplomaci, to może być „ostatni tydzień, kiedy Europa jeszcze czeka”. Głosowanie nad 17. pakietem sankcji mogłoby się odbyć już 20 maja – o ile nie zostanie zablokowane przez Węgry. Według nieoficjalnych informacji, premier Viktor Orbán może otrzymać ustępstwa dotyczące rosyjskiego paliwa jądrowego, aby wycofać weto. – Ustępstw już nie będzie. Europa pokazała dobrą wolę. Teraz czas na decyzję Kremla – podkreślił Merz.

    Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, w 2020 roku Unia Europejska zaimportowała około 27% swojej ropy z Rosji, co stanowiło około 123 mln ton ropy. Wartość tych importów wyniosła około 43 mld euro.

    W 2022 roku Unia Europejska przyjęła szereg sankcji wobec Rosji, w tym embargo na import ropy i gazu, zamrożenie aktywów rosyjskich banków i instytucji finansowych, oraz sankcje na „flotę cieni”. Te sankcje miały na celu powstrzymanie agresji Rosji wobec Ukrainy i zmuszenie Kremla do podjęcia rozmów pokojowych.

    Jednak pomimo tych sankcji, Rosja nadal prowadzi wojnę w Ukrainie, a Kreml nadal odrzuca propozycje rozejmu. Dlatego Unia Europejska i Stany Zjednoczone kontynuują prace nad nowymi sankcjami, które miałyby być jeszcze bardziej dotkliwe dla gospodarki Rosji.

    Warto przypomnieć, że wojna w Ukrainie trwa już od 2014 roku, kiedy to Rosja zaanektowała Krym. Od tego czasu Unia Europejska i Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję szereg sankcji, które miały na celu powstrzymanie agresji Rosji wobec Ukrainy.

    Według danych ONZ, od początku wojny w Ukrainie zginęło około 14 000 ludzi, a około 1,5 mln ludzi zostało wysiedlonych. Wojna spowodowała również znaczne szkody gospodarcze, a PKB Ukrainy spadł o około 60% w 2022 roku w porównaniu z 2013 rokiem.

    Dlatego Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą kontynuować prace nad nowymi sankcjami, które miałyby być jeszcze bardziej dotkliwe dla gospodarki Rosji. Można mieć nadzieję, że te sankcje przyniosą oczekiwane rezultaty i Rosja zdecyduje się na zawieszenie broni i rozmowy pokojowe.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Elastyczne Godziny Pracy w Urzędach: Nowa Era w Administracji Rządowej

    Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska reprezentuje Polskę

    Tragedia we Wrocławiu: Śledztwo w sprawie rozszerzonego samobójstwa

    Wybory Prezydenckie 2025: Najdłuższa Debata w Historii

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.