W dniu wczorajszym, około godz. 10:30, w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie doszło do tragicznego zdarzenia. 35-letni mężczyzna wtargnął do jednej z poradni, znajdujących się na parterze szpitala, i zaatakował lekarza. Mężczyzna zadał kilka ciosów nożem w brzuch ofierze, a następnie wybiegł ze szpitala. Został on jednak zatrzymany przez ochronę placówki i przekazany policji.
Jak poinformowała Izabela Leszczyna, minister zdrowia, lekarz zmarł na stole operacyjnym. „Nie ma słów, które wyraziłyby mój smutek i gniew po śmierci Pana Doktora z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Krakowie, śmierci po ataku nożownika. Rodzinie i Współpracownikom Pana Doktora składam wyrazy głębokiego współczucia. Agresja wobec tych, którzy pełnią misję ratowania naszego zdrowia i życia jest barbarzyństwem i zasługuje na najwyższy wymiar kary” – napisała na portalu X.
Śledczy ustalili, że mężczyzna, który zaatakował lekarza, to 35-letni mieszkaniec powiatu jędrzejowskiego. Nie był on pacjentem przychodni. Jak powiedziała Katarzyna Cisło, rzeczniczka małopolskiej policji, „na komisariacie będzie oczekiwał na dalsze czynności z jego udziałem”.
Walka o życie poszkodowanego trwała przez kilka godzin. Operacja trwała 2,5 godziny. Lekarz miał liczne rany kłute klatki piersiowej, nóg i rąk. To już nie pierwszy brutalny atak na personel medyczny w ostatnich miesiącach. W lutym 29-letni pacjent SOR-u w Zielonej Górze pobił ratownika medycznego, który z połamanymi żebrami trafił do szpitala.
W Paniówkach na Śląsku 24-latek zaatakował ratowników medycznych, którzy udzielali mu pomocy. Pogotowie przyjechało do młodego mężczyzny, gdy ten zasłabł podczas studniówki. Był pod wpływem alkoholu i narkotyków.
Ataki na personel medyczny są coraz częstsze. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w 2022 roku odnotowano 213 zgłoszeń o agresji wobec pracowników służby zdrowia. To o 25% więcej niż w 2021 roku.
Ekspertyzy wskazują, że przemoc wobec pracowników służby zdrowia jest często spowodowana stressem, frustracją i brakiem kontroli. Dlatego tak ważne jest, aby pracownicy służby zdrowia mieli dostęp do programów szkoleniowych, które pomagają im radzić sobie ze stressem i agresją.
Rząd powinien również podejmować działania, aby poprawić bezpieczeństwo pracowników służby zdrowia. Może to obejmować zwiększenie ochrony w szpitalach, klinikach i innych placówkach medycznych, a także wprowadzenie programów prewencji i edukacji w celu zmniejszenia agresji wobec pracowników służby zdrowia.
Wreszcie, społeczeństwo musi zrozumieć, że pracownicy służby zdrowia są ludźmi, którzy ryzykują swoim życiem i zdrowiem, aby ratować nasze życie i zdrowie. Dlatego powinniśmy szanować i respektować pracowników służby zdrowia, a także wspierać inicjatywy, które poprawiają ich bezpieczeństwo i warunki pracy.