Po śmierci Papieża Franciszka, najważniejszą osobą w Watykanie został 77-letni Kardynał Kevin Farrell, urodzony w Irlandii i naturalizowany w USA. Jako Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, jest odpowiedzialny za zarządzenie administracją Kościoła i dba o dobra i prawa doczesne Stolicy Apostolskiej w okresie wakansu.
Biografia Kardynała Farrella
Urodzony w Dublinie w 1947 roku, Kardynał Kevin Farrell należy do Zgromadzenia Legionistów Chrystusa. Ukończył uniwersytet w Salamance w Hiszpanii i Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, a następnie Uniwersytet Notre Dame w USA. Po ukończeniu studiów, rozpoczął pracę w archidiecezji waszyngtońskiej, gdzie w latach 2002-2007 był biskupem pomocniczym, a następnie biskupem Dallas. W 2016 roku, Papież Franciszek mianował go prefektem watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, a w tym samym roku został kardynałem.
Rolą Kamerlinga
Z chwilą śmierci Papieża, Kamerling jest jedną z nielicznych osób, które nie tracą swoich uprawnień i korzystają z nich w okresie tzw. sediswakancji, aż do wyboru nowego biskupa Rzymu. Konstytucja Apostolska „Universi Dominici Gregis” Jana Pawła II z 1996 roku głosi, że Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego winien stwierdzić oficjalnie fakt śmierci Papieża w obecności Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych, Prałatów oraz Sekretarza i Kanclerza Kamery Apostolskiej i sporządzić dokument lub autentyczny akt zgonu. Kardynał Kamerling powinien ponadto położyć pieczęcie na pracownię i pokój Papieża.
Zadania Kamerlinga
Kardynał Kamerling ma wiele zadań do wykonania, w tym:
* Zniszczenie należącego do Papieża pierścienia Rybaka oraz metalowej matrycy służącej do opatrywania listów apostolskich ołowianymi pieczęciami
* Nadzór i zarząd nad Watykańskim Pałacem Apostolskim, Pałacem na Lateranie i Castel Gandolfo
* Zarządzanie wszystkimi bieżącymi sprawami, z uwzględnieniem postanowień podejmowanych w drodze głosowania przez Kolegium Kardynałów, a także watykańskimi finansami i mieniem
* Ustalenie wszystkich spraw związanych z pogrzebem Papieża, korzystając ze wskazówek, które pozostawił zmarły
* Nadzór nad przygotowaniami do konklawe, a podczas niego, pod jego nadzorem pozostają Dom Świętej Marty, gdzie będą mieszkać kardynałowie elektorzy podczas konklawe, oraz miejsce konklawe, czyli Kaplica Sykstyńska wraz z przylegającymi pomieszczeniami.
Wspomagany przez trzech kardynałów asystentów, wybieranych na okres trzech dni w drodze losowania (z grona kardynałów poniżej 80. roku życia przybyłych do Rzymu), Kamerling zarządza wszystkimi bieżącymi sprawami, z uwzględnieniem postanowień podejmowanych w drodze głosowania przez Kolegium Kardynałów, a także watykańskimi finansami i mieniem. Zasięgając opinii kardynałów diakonów, kardynałów prezbiterów oraz kardynałów biskupów, Kolegium Kardynałów ustała wszystkie sprawy związane z pogrzebem Papieża, korzystając ze wskazówek, które pozostawił zmarły.