Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Świadectwo przeszłości: tajemnica zdjęcia z Warszawy z 1944 roku

    Świadectwo przeszłości: tajemnica zdjęcia z Warszawy z 1944 roku

    Damian Pośpiech2022-01-24
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email

    Wśród tysięcy zdjęć, które znajdują się w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), jest jedno, które wyjątkowo wzrusza i budzi pytania. To zdjęcie przedstawia młodą matkę, ojca i nowo narodzone dziecko, otoczone ruinami Warszawy, które miały miejsce podczas powstania warszawskiego.

    Dzięki pomocy internautów i mediów, udało się zidentyfikować osoby przedstawione na zdjęciu. To Barbara Niemiec (wcześniej Bartoś) z d. Piątkowska, jej mąż Bolesław Bartosz i córka Jadwiga. Rodzina mieszkała wówczas na ul. Próżnej 9 w Warszawie, gdzie mała Jadwiga przyszła na świat.

    Historia Barbary Niemiec

    Barbara Piątkowska, urodzona w 1922 roku, została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec w kwietniu 1941 roku. Początkowo pracowała w fabryce amunicji, następnie w fabryce obuwniczej. W lipcu 1942 roku uciekła z robót i dotarła do Warszawy, gdzie wyszła za mąż. Zmiana nazwiska udaremniła jej aresztowanie i ponowną wywózkę.

    Córka Barbary, Jadwiga, urodziła się 28 sierpnia 1944 roku, w trudnych czasach powstania warszawskiego. Rodzina szczęśliwie przeżyła powstanie i trafiła do obozu w Pruszkowie. Barbara przekazała córkę mężowi, by uchronić go przed represjami. Sama trafiła do transportu do Niemiec, ale udało się jej uciec i połączyć z rodziną. Po wojnie powrócili do Warszawy i zamieszkali na Próżnej.

    Zapisy historii w Archiwum IPN

    Dziękujemy panu Stefanowi Piątkowskiemu, synowi Barbary Niemiec, za opowiedzenie o losach swojej siostry i rodziny. W trakcie spotkania z mediami, pan Stefan pokazał album pięknych rodzinnych zdjęć siostry i siostrzenicy. Po spotkaniu przyprowadzimy go do zwiedzenia pracowni konserwacji, digitalizacji i magazynu archiwalnego, gdzie mógł zobaczyć, w jaki sposób zabezpieczamy, skanujemy i przechowujemy archiwalia.

    Rola zdjęć w historianach Warszawy

    Fotografia Barbary Niemiec i jej rodziny jest typowa dla losów tysięcy warszawiaków z jej pokolenia. Zdjęcia takie, wykonane podczas powstania, były wykorzystywane w gazetkach ściennych i powstańczej prasie, budziły wolę przetrwania i dawały nadzieję. Dzisiaj pozwalają nam poznać wielką historię naszej stolicy przez pryzmat osobistych losów jej mieszkańców.

    Według szacunków, podczas powstania warszawskiego zginęło około 150 tys. cywilów, a 700 tys. zostało wysiedlonych. Łączne straty wojenne Warszawy oszacowano na 85% zabudowy i infrastruktury miasta. Dziś, dzięki takim zdjęciom, możemy docenić heroizm i siłę nadziei mieszkańców Warszawy, którzy przetrwali ten tragiczny okres.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Wybory prezydenckie w Polsce: Kandydat Grzegorz Braun traci immunitet

    Wybór nowego papieża: konklawe 2025

    Wybór nowego papieża: Tajemnice konklawe 2025

    Lech Wałęsa w trasie: Były prezydent RP wyjedzie do Stanów Zjednoczonych. Trasa koncertowa potrwa 2 miesiące, a ceny biletów są wysokie.

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.