Premier Tusk podkreślił, że sprawa ta będzie szczegółowo przeanalizowana, a rząd jest zdecydowany rozdzielić dwie sprawy: jedną, dotyczącą akcji, które mają pokazać, że Polska jest zalewana nielegalnymi migrantami ze strony zachodniej, oraz drugą, dotyczącą przypadków, które są badane przez służby.
W poniedziałek Tusk poinformował również, że sprawa została oficjalnie poruszona w kontaktach dyplomatycznych z rządem niemieckim. Premier zwrócił się do kanclerza Olafa Scholza z informacją, że każdy taki przypadek będzie badany, a konsekwencją tego będzie niewpuszczanie nikogo, także ze strony niemieckiej, którego papiery lub powód, dla którego miałby być przekazany stronie polskiej, jest wątpliwy.
Tusk zaznaczył, że podczas odprawy interesuje go przede wszystkim liczba faktycznych przypadków oraz sposób, w jaki Straż Graniczna realizuje jego wcześniejsze zalecenia. Premier chce wiedzieć, ile jest takich przypadków i w jaki sposób Straż Graniczna egzekwuje jego polecenie, aby nikt z żadnego kraju, także z Niemiec, nie wkroczył na teren Polski bez zgody i jednoznacznego określenia, że taki jest nasz obowiązek prawny, międzynarodowy.
Według danych Straży Granicznej, w 2022 roku na granicy polsko-niemieckiej zatrzymano ponad 12 tys. osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. W tym samym roku Straż Graniczna odrzuciła ponad 23 tys. wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej.
Na zakończenie konferencji prasowej padła też konkretna zapowiedź. Jeśli Polska nadal będzie miała wątpliwości wobec działań strony niemieckiej, możliwe jest wprowadzenie kontroli na granicy zachodniej. Tusk zapowiedział, że jeśli będą powtarzały się przypadki wątpliwe z naszego punktu widzenia, to Polska przywróci kontrolę na granicy z Niemcami, a kontrola ta będzie efektywna.
Warto przypomnieć, że Polska i Niemcy mają długą granicę, która wynosi ponad 470 km. Granica ta jest jedną z najbardziej ruchliwych granic w Unii Europejskiej, a jej przejścia graniczne są ważnymi punktami tranzytowymi dla towarów i osób.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku przez granicę polsko-niemiecką przekroczyło ponad 12 mln osób, a wartość handlu między Polską a Niemcami wyniosła ponad 140 mld euro.
W związku z powyższym, sytuacja na granicy polsko-niemieckiej jest bardzo dynamiczna i wymaga stałego monitorowania. Rząd powinien podejmować wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek na granicy, a także chronić prawa i interesy obywateli Polski.
Należy również pamiętać, że Polska i Niemcy mają długą historię współpracy i są ważnymi partnerami gospodarczymi. W związku z tym, rząd powinien dążyć do znalezienia rozwiązań, które będą korzystne dla obu stron i nie będą naruszać praw i interesów żadnej ze stron.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku na granicy, rząd powinien współpracować z służbami granicznymi, policją i innymi służbami, aby monitorować sytuację na granicy i reagować na wszelkie podejrzane sytuacje.
Ponadto, rząd powinien prowadzić dialog z rządem niemieckim w celu znalezienia rozwiązań, które będą korzystne dla obu stron i nie będą naruszać praw i interesów żadnej ze stron.
Wreszcie, rząd powinien pamiętać, że bezpieczeństwo i porządek na granicy są ważnymi wartościami, które należy chronić. W związku z tym, rząd powinien podejmować wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek na granicy, a także chronić prawa i interesy obywateli Polski.