Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Szkło Ołowiowe w Średniowiecznej Polsce: Nowe Odkrycia

    Szkło Ołowiowe w Średniowiecznej Polsce: Nowe Odkrycia

    Damian Pośpiech2025-03-10
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email

    W średniowiecznej Polsce, szkło ołowiowe było wykorzystywane do produkcji różnych ozdób i przedmiotów, takich jak koraliki i pierścieni. Surowiec do ich produkcji pochodził z rodzimych złóż, które znajdowały się na terenie obecnej Polski. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych instytucji wymienionych poniżej, przeprowadzili badania, które potwierdzają istnienie warsztatów, w których obrabiano półprodukty i wytwarzano ozdoby ze szkła ołowiowego.

    Historia Szkła Ołowiowego

    Szkło ołowiowe było znane w średniowieczu i używane do produkcji różnych przedmiotów, takich jak ozdoby, naczynia i glazury. We wczesnym średniowieczu, szkło ołowiowe było głównie mieszaniną krzemionki i tlenku ołowiu. Później, ilość używanego do jego produkcji tlenku ołowiu zmniejszała się. Najstarsze koraliki wykonane ze szkła ołowiowego pochodzą z Egiptu z czasów XVIII dynastii, czyli około 1450-1425 p.n.e.

    Receptura Szkła Ołowiowego

    Pierwsze receptury szkła ołowiowego zawierające ołów datowane są na VII wiek p.n.e., kiedy pojawiają się w tekstach mezopotamskich. W Europie, receptura wytwarzania szkła ołowiowego była szeroko rozpowszechniona od X do XIV wieku. Szkło ołowiowe dotarło do Europy z Azji Południowo-Wschodniej, najprawdopodobniej przez Jedwabny Szlak. Było wytwarzane na Półwyspie Iberyjskim, na terenach dzisiejszych Niemiec, w Polsce, oraz prawdopodobnie na Rusi i na Kaukazie.

    Wytwarzanie Szkła Ołowiowego w Polsce

    Badania polskich archeologów potwierdzają, że szkło ołowiowe było wytwarzane w Polsce, a surowiec pochodził z polskich złóż, które znajdowały się na pograniczu Małopolski i Śląska. Złoża te były eksploatowane co najmniej od epoki żelaza, a ich rozkwit przypadał na XI wiek. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie i Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, we współpracy z Juniata College w USA, przeprowadzili analizy stosunków izotopów ołowiu w biżuterii szklanej, odkrytej w grodzisku we Wrocławiu oraz na cmentarzysku w Sypniewie.

    Wyniki Badań

    Wyniki badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie „Journal of Archaeological Science”. Do analizy wybrano kilka ozdób szklanych z wrocławskiego grodziska, datowanych na połowę XI – połowę XII wieku. Znaleziska z Sypniewa pochodzą z grobu młodej kobiety, datowanego na XII – początek XIII wieku. Naukowcy stwierdzili, że biżuteria ze szkła ołowiowego była masowo wytwarzana w Polsce, a surowiec pochodził z polskich złóż z pogranicza Śląska i Małopolski. Jednocześnie nie znaleziono jednoznacznych dowodów na wytop szkła z surowych składników. Wszystkie badania wskazują, że wytwórcy biżuterii wykorzystywali półprodukty w postaci szklanych prętów lub krążków, które mogły być sprowadzane z innego miejsca.

    Znaczenie Odkrycia

    Odkrycie potwierdza, że Polska była ważnym centrum produkcji szkła ołowiowego w średniowieczu. Wyniki badań wskazują, że surowiec pochodził z polskich złóż, co potwierdza wcześniejsze przypuszczenia naukowców. Odkrycie jest także istotne dla understanding procesów produkcyjnych i handlowych w średniowiecznej Polsce. Szkło ołowiowe było bardzo popularne w średniowiecznej Europie, a Polska była jednym z głównych producentów tego rodzaju szkła. Dalsze badania mogą pomóc w zrozumieniu procesów produkcyjnych i handlowych w średniowiecznej Polsce, a także potwierdzić znaczenie polskich złóż w produkcji szkła ołowiowego.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Nowe Zasady Finansowania Opieki Specjalistycznej

    Kto zostanie nowym papieżem?

    Koalicja Obywatelska liderem sondaży: Czy to oznacza zmianę na scenie politycznej w kraju? Według najnowszych danych ze sondażu wyborczego przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, Koalicja Obywatelska (KO) powróciła na fotel lidera poparcia. Aż 30,4 proc. respondentów zadeklarowało, że zagłosuje na KO, podczas gdy 27,3 proc. osób chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

    Wybory prezydenckie 2025: ostatni tydzień na zapisy zagranicy

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.