Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali w Nancy Traktat o wzmocnionej współpracy i przyjaźni między Polską a Francją. Dokument ten otwiera nowy rozdział w relacjach między obu państwami i jest wynikiem wielomiesięcznych negocjacji.
Bezpieczeństwo i obronność
Traktat zawiera zapisy dotyczące bezpieczeństwa i obronności, w tym klauzulę o wzajemnej obronie i pomocy, co jest przedłużeniem zaangażowania obu państw w ramach NATO i Unii Europejskiej. Strony zobowiązują się do zwiększania swoich zdolności obronnych i wspierania rozwoju obronności europejskiej.
Współpraca przemysłowa
Traktat przewiduje współpracę przemysłową między Polską a Francją, w tym w zakresie przemysłu obronnego. Obie strony zobowiązują się do promowania współpracy między swoimi przemysłami obronnymi, w celu wykorzystywania synergii, rozwijania interoperacyjności, zwiększania konkurencyjności oraz wzmacniania krajowych baz przemysłowych i europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej sektora obronnego.
Kultura i edukacja
Traktat zawiera również zapisy dotyczące kultury i edukacji. Strony zobowiązują się do zacieśniania współpracy między instytucjami, podmiotami kultury i artystami obu stron. W dokumencie poruszona została też kwestia współpracy w dziedzinie szkoleń, badań kulturalnych, innowacji artystycznych i strukturyzacji gospodarczej branży kultury.
Współpraca międzynarodowa
Polska i Francja zobowiązały się do współpracy w zakresie unijnej polityki migracyjnej i azylowej, ochrony infrastruktury krytycznej, zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej oraz wzmacniania cybernetycznego wymiaru europejskiej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
Dzień Przyjaźni Polsko-Francuskiej
Premier Tusk poinformował, że na 20 kwietnia został ustanowiony Dzień Przyjaźni Polsko-Francuskiej. Jak podkreślił, traktat ten otwiera nowy rozdział w relacjach między obu państwami i jest wynikiem wielomiesięcznych negocjacji.
Wnioski z historii
Obie strony zobowiązały się do wyciągania wniosków z historii i budowania najsilniejszej armii, aby być cennym sojusznikiem i nie prosić o gwarancje bezpieczeństwa, tylko móc wzajemnie się wspierać. Jak podkreślił premier Tusk, traktat ten otwiera również możliwości współpracy w zakresie kluczowych technologii obronnych, w tym parasola nuklearnego.
Według danych NATO, w 2022 roku wydatki na obronność w Polsce wyniosły około 2,4% PKB, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej. Francja z kolei wydała na obronność około 1,8% PKB.
Współpraca między Polską a Francją w zakresie obronności i bezpieczeństwa ma istotne znaczenie dla obu państw i jest wynikiem wielomiesięcznych negocjacji. Traktat ten otwiera nowy rozdział w relacjach między obu państwami i jest ważnym krokiem w kierunku zwiększania bezpieczeństwa i obronności w Europie.