Decyzja rządu Stanów Zjednoczonych o uznaniu sześciu meksykańskich karteli narkotykowych za organizacje terrorystyczne to wyraźny sygnał, że władze amerykańskie są gotowe do podjęcia zdecydowanych kroków w celu zwalczania przestępczości zorganizowanej. Lista organizacji przestępczych obejmuje m.in. Kartel Sinaloa, Kartel Jalisco – Nowa Generacja, Kartel Nowa Rodzina z Michoacanu, Kartel Zatokowy i Zjednoczone Kartele. Te grupy przestępcze są odpowiedzialne za handel narkotykami na wielką skalę, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.
Według Głosu Ameryki, umieszczenie meksykańskich organizacji przestępczych na liście organizacji terrorystycznych oznacza zwrot w polityce ochrony bezpieczeństwa narodowego i zwalczania przestępczości zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych. To początek nowej strategii USA w finansowym, prawnym i operacyjnym zwalczaniu tych organizacji w kraju. Jak podkreśla Craig Deare, profesor z Narodowego Instytutu Obrony USA, umieszczenie meksykańskich karteli narkotykowych na liście organizacji terrorystycznych oznacza m.in. automatycznie zamrożenie ich aktywów na terenie Stanów Zjednoczonych.
Każda osoba, która udzieli im pomocy logistycznej lub pomocy w operacjach finansowych, narazi się na poważne konsekwencje, łącznie z karą więzienia. Jak podkreśla Lila Abed, dyrektorka naukowego Centrum Wilsona w Waszyngtonie, nowe regulacje prawne dają władzom amerykańskim nowe, skuteczniejsze narzędzia prawne do zwalczania karteli narkotykowych. Jednakże, eksperci prawni w USA wyrażają obawy, czy nowe rygorystyczne regulacje prawne nie pogorszą stosunków między obu krajami.
Odwołują się przy tym zwłaszcza do polityki poprzedniego prezydenta Meksyku, Manuela Lopeza Obradora, znanego z tolerancji wobec narkotykowych karteli. Według danych United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), w 2020 roku, Meksyk był jednym z największych producentów narkotyków na świecie, a USA były jednym z głównych rynku dla tych substancji. W związku z tym, decyzja rządu USA o uznaniu meksykańskich karteli narkotykowych za organizacje terrorystyczne może mieć poważne konsekwencje dla gospodarki i bezpieczeństwa obu krajów.
Według Centrum Wilsona, w 2020 roku, przestępczość zorganizowana kosztowała gospodarkę USA około 50 miliardów dolarów. Z kolei, według Banku Światowego, w 2020 roku, Meksyk stracił około 10% swojego PKB z powodu przestępczości zorganizowanej. Te dane pokazują, jak poważne są konsekwencje przestępczości zorganizowanej dla gospodarki i bezpieczeństwa obu krajów.
W związku z tym, decyzja rządu USA o uznaniu meksykańskich karteli narkotykowych za organizacje terrorystyczne może być krokiem w stronę poprawy bezpieczeństwa narodowego i zwalczania przestępczości zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych. Jednakże, eksperci prawni i polityczni muszą brać pod uwagę potencjalne konsekwencje tej decyzji dla stosunków między obu krajami i gospodarki obu państw.