Polacy mieszkający za granicą mają jeszcze tylko kilka dni na dopełnienie formalności, aby móc wziąć udział w wyborach prezydenckich 2025. Do 13 maja można składać wnioski o ujęcie w spisie wyborców w zagranicznych obwodach głosowania – zarówno pisemnie, jak i przez internet. Z tej możliwości mogą skorzystać zarówno osoby na stałe mieszkające za granicą, jak i te, które 18 maja (lub 1 czerwca, jeśli dojdzie do II tury) będą przebywać poza Polską.
Warunki udziału w wyborach
Warunkiem jest posiadanie ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego – jeśli jest on wystarczający do wjazdu do danego kraju. Wniosek należy złożyć do odpowiedniego konsula. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając z serwisu e-wybory, który udostępniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Adresy lokali wyborczych za granicą
Adresy lokali wyborczych za granicą – m.in. w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii – dostępne są na stronach MSZ, PKW oraz odpowiednich konsulatów. Termin 13 maja dotyczy także składania wniosków o ujęcie w spisie wyborców na polskich statkach morskich. W tym przypadku dokumenty należy złożyć do kapitana statku.
Udział w II turze wyborów
W przypadku konieczności udziału w II turze wyborów, osoba wpisana do zagranicznego obwodu nie musi składać wniosku ponownie – zostanie uwzględniona automatycznie. Jeśli jednak planuje głosować w innym miejscu – np. w Polsce albo w innym kraju – konieczne będzie złożenie nowego wniosku o zmianę miejsca głosowania. Termin zależy od kierunku zmiany: do 27 maja dla zagranicy i do 29 maja dla obwodów stałych w Polsce.
Zaświadczenie o prawie do głosowania
Dodatkowo, można głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dzięki niemu możliwe jest oddanie głosu w dowolnym obwodzie – w kraju, za granicą, albo na statku. „Zaświadczenie umożliwia pełną mobilność wyborczą – to praktyczne rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą jeszcze, gdzie będą przebywać w dniu wyborów” – przypomina MSZ. Wniosek o takie zaświadczenie można złożyć do 15 maja w dowolnym urzędzie gminy.
Statystyki i prognozy
Według danych PKW, w wyborach prezydenckich 2020 wzięło udział ponad 18 tys. osób z zagranicy. W tym roku liczba ta może być znacznie wyższa, biorąc pod uwagę fakt, że wybory prezydenckie 2025 będą pierwszymi w historii, w których Polacy mogą głosować za granicą przez internet. Jak podaje MSZ, do tej pory z serwisu e-wybory skorzystało już ponad 10 tys. osób.
Konkluzja
W związku z powyższymi informacjami, Polacy mieszkający za granicą mają jeszcze tylko kilka dni na dopełnienie formalności, aby móc wziąć udział w wyborach prezydenckich 2025. Niezależnie od tego, czy mieszkają na stałe za granicą, czy tylko przebywają tam czasowo, mogą oni skorzystać z prawa do głosowania. MSZ i PKW zapewniają, że proces zapisu i głosowania będzie przejrzysty i bezpieczny. Zatem, jeśli jeszcze nie zrobiłeś tego, nie czekaj – zapisz się do spisu wyborców i wykonaj swoje prawo do głosowania.