Według ministra spraw wewnętrznych Tomasza Siemoniaka, doniesienia medialne na temat okoliczności przejęcia przez Karola Nawrockiego mieszkania od seniora – pana Jerzego – dyskwalifikują go moralnie w wyborach na stanowisko Prezydenta RP. Te wszystkie fakty, które dotarły do opinii publicznej i które nie znajdują zaprzeczenia, dyskwalifikują tak naprawdę tego kandydata. W takim względzie moralnym.
Kwestie prawne pewnie będą przedmiotem rozważań i działań różnych instytucji. Myślę, że to jest też szczególnie oburzające, jeżeli ktoś jakoś tam wykorzystuje swoją pozycję. Pod tym względem niech to ludzie, opinia publiczna ocenia. Natomiast to, z czym mamy do czynienia od tygodnia, kiedy dziennikarze odkryli te fakty – zaprzeczenia, kręcenie, kłamstwa z wtorku, okazują się kompletnie nagie już w piątek dzięki pracy dziennikarzy.
Zobacz również: Wybory Prezydenckie 2023: Kandydaci i ich programy
Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak określił doniesienia o ujawnieniu dokumentów dotyczących mieszkania Karola Nawrockiego przez służby specjalne jako „absurdalne”. Odrzucam te oskarżenia. Te dokumenty, które pojawiły się w przestrzeni publicznej absolutnie nie pochodzą ze służb specjalnych i najmłodszy pracownik służb specjalnych wie o tym, że tak nie wyglądają dokumenty. Tak nie są archiwizowane. Dziwię się bardzo, że niedawni ministrowie, wiceministrowie od służb specjalnych tego rodzaju kłamstwa powielają. Widać, że nie mają pojęcia co nadzorowali przez 8 lat.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku w Polsce było ponad 38 milionów osób uprawnionych do głosowania. Wybory Prezydenckie są jednymi z najważniejszych wyborów w Polsce, gdyż Prezydent RP pełni funkcję głowy państwa.
Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak odniósł się również do problemu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom medycznym, którzy w ostatnich dniach byli ofiarami brutalnych ataków. Jak poinformował, policjanci zostali zobligowani do priorytetowego traktowania wszystkich doniesień dotyczących zagrożenia personelu medycznego. Od kilku tygodni policja prowadzi szkolenia ratowników pod kątem technik samoobrony oraz zasad postępowania z osobami agresywnymi. Wspólnie ze środowiskiem medycznym i podmiotami prowadzącymi placówki ochrony zdrowia, opracowywane są procedury mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na ich terenie. Zrobimy wszystko, żeby każdy lekarz, każda pielęgniarka, każdy członek personelu medycznego i każdy pacjent w tych placówkach czuł się bezpieczny. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w 2022 roku w Polsce było ponad 440 tysięcy pracowników medycznych. Bezpieczeństwo pracowników medycznych jest jednym z najważniejszych problemów w systemie ochrony zdrowia.