Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    Strona główna » Aktualności » Wybory uzupełniające do Senatu: nowy senator w Krakowie

    Wybory uzupełniające do Senatu: nowy senator w Krakowie

    Damian Pośpiech2025-03-17
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email

    W niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 33 w Krakowie, Monika Piątkowska zdobyła 50,14% głosów, wygrywając wybory i obejmując mandat po Bogdanie Klichu (KO). Frekwencja w wyborach wyniosła 16,52%. Po tych wyborach, rozkład sił politycznych w Senacie się nie zmieni.

    Monika Piątkowska, bezpartyjna, ale popierana przez KO, PSL i Lewicę, zwyciężyła w wyborach do izby wyższej parlamentu, otrzymując 50,14% głosów poparcia. Kandydatka ta została senatorem wybranym w okręgu nr 33, obejmującym południowe i zachodnie dzielnice Krakowa oraz dzielnicę Stare Miasto. Drugi wynik przypadł Mateuszowi Małodzińskiemu z PiS.

    Monika Piątkowska zwyciężyła z poparciem Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i Socjaldemokracji Polskiej. Nie poparła jej jednak Polska 2050, której szeregi Piątkowska opuściła przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Partia Szymona Hołowni skrytykowała wystawienie kandydatury Piątkowskiej w Krakowie bez uprzedniej konsultacji z Polską 2050.

    W obecnej, XI kadencji Senatu, zdecydowaną większość stanowią senatorowie koalicji rządzącej – KO, Lewicy i Trzeciej Drogi (PSL i Polska 2050). Klub senacki Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) obecnie liczy 41 senatorów. Trzecią Drogę w Senacie reprezentuje 12 senatorów, a Lewicę – 9. Opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości ma 34 senatorów.

    Senat RP stanowi drugi, obok Sejmu, organ władzy ustawodawczej w Polsce. Przyjmuje ustawy Sejmu – akceptuje je lub odrzuca, zgłasza poprawki do nich. Może przygotowywać własne projekty ustaw. Bezwzględna większość głosów w Senacie jest konieczna do przyjęcia zmian w konstytucji. Kadencja Senatu trwa cztery lata, rozpoczyna się i kończy wraz z kadencją Sejmu.

    Według Badań statystycznych, w 2023 r. frekwencja wyborcza w Polsce wyniosła 62,9%. Natomiast w wyborach do Senatu w 2023 r., Koalicja Obywatelska zdobyła 41 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 34 mandaty, a Lewica – 9 mandatów.

    Marszałek Senatu XI kadencji jest Małgorzata Kidawa-Błońska. Oprócz niej, prezydium izby wyższej tworzą wicemarszałkowie: Magdalena Biejat (klub Lewica), Rafał Grupiński (KO), Michał Kamiński (TD), Maciej Żywno (TD).

    W Senacie funkcjonuje 20 tematycznych komisji, które zajmują się różnymi dziedzinami życia społecznego i gospodarczego. Kodeks wyborczy stanowi, że to wybory większościowe, przeprowadzane w okręgach jednomandatowych. Zgodnie z Konstytucją RP, w Senacie zasiada 100 senatorów, wybieranych w wyborach powszechnych i bezpośrednich, w głosowaniu tajnym.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Polska na granicy: Premier Donald Tusk o migracji i bezpieczeństwie

    Wybory Prezydenckie 2023: Rafał Trzaskowski vs Karol Nawrocki

    Zmiany w Rządzie: Premier Donald Tusk zapowiada rekonstrukcję po wyborach prezydenckich

    Prognoza Pogody

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.