W środę, 15 marca 2023 r., Dyrektor Generalny Służby Więziennej, płk Andrzej Pecka, oświadczył, że oddaje się do dyspozycji premiera Donalda Tuska w związku z zabójstwem lekarza w Krakowie. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, w związku z tą sprawą prokuratura zawnioskowała o trzymiesięczny areszt dla podejrzanego.
Podejrzany, 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej, nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Według policji, mężczyzna we wtorek wtargnął do gabinetu, w którym lekarz badał pacjentkę, i zaatakował medyka nożem. Ofiara, 40-letni ortopeda, zmarła na miejscu.
Premier Donald Tusk poinformował potem na konferencji prasowej, że odwołał pułkownika. „W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej wątpliwościami dotyczącymi rzekomo opóźnionej reakcji Służby Więziennej na niepokojące sygnały dotyczące zachowania sprawcy, oddaję się do dyspozycji Pana Premiera Donalda Tuska” – napisał płk Pecka w oświadczeniu zamieszczonym na profilu Służby Więziennej na platformie X.
Według Ministerstwa Sprawiedliwości, w przypadku sprawcy zabójstwa zostały wdrożone wszystkie procedury przewidziane prawem dotyczące monitorowania stanu zdrowia funkcjonariuszy Służby Więziennej w czasie pełnienia przez nich służby. Prokuratura zawnioskowała o areszt dla podejrzanego o zabójstwo, a sąd będzie musiał rozpatrzyć tę prośbę w ciągu 24 godzin.
Służba Więzienna poinformowała, że podejrzany funkcjonariusz był zatrudniony w Służbie Więziennej od 2015 r. i nie miał wcześniej żadnych wykroczeń ani przestępstw. Policja wyjaśniła, że podejrzany miał wcześniej konflikty z lekarzem, który został zabity.
W Polsce, w 2022 r., odnotowano 131 morderstw, co oznacza spadek o 10% w porównaniu z 2021 r. Jak podaje Komenda Główna Policji, w 2022 r. policja odnotowała 1411 przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, co stanowi 1,3% wszystkich przestępstw.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że Służba Więzienna jest odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w więzieniach oraz za rehabilitację osób skazanych. Służba Więzienna zatrudnia około 24 tys. funkcjonariuszy i jest odpowiedzialna za około 70 tys. osób skazanych.
W dyskusji nad zabójstwem lekarza w Krakowie, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Paweł Skoczek, powiedział, że „to bardzo poważna sprawa, która wymaga dogłębnej analizy i rozpracowania”. Ekspert dodał, że „nie można wykluczyć, że sprawca mógł być inspirowany przez media lub internet”.
W Polsce, Służba Więzienna jest jedną z największych służb bezpieczeństwa. Służba Więzienna jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo i porządek w więzieniach, a także za rehabilitację osób skazanych. Służba Więzienna zatrudnia około 24 tys. funkcjonariuszy i jest odpowiedzialna za około 70 tys. osób skazanych.
Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 r. Polska miała najniższy wskaźnik morderstw w Unii Europejskiej, z 1,3 morderstwem na 100 tys. mieszkańców. Polska ma jedną z najbezpieczniejszych społeczności w Europie.
Powyższe dane wskazują, że Polska ma niski wskaźnik morderstw w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Służba Więzienna jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo i porządek w więzieniach, a także za rehabilitację osób skazanych. Policja i prokuratura są odpowiedzialne za ściganie przestępstw i morderstw.