Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Zanieczyszczenia Powietrza w Miastach: Czy Drogi są Źródłem Rakotwórczych Substancji?

    Zanieczyszczenia Powietrza w Miastach: Czy Drogi są Źródłem Rakotwórczych Substancji?

    Damian Pośpiech2025-01-22
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email

    W centrum miasta, gdzie natężenie ruchu jest największe, stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) również są najwyższe. Te substancje rakotwórcze są poważnym problemem zdrowotnym, z którym musimy się zmierzyć. Wyniki badań przeprowadzonych przez dr Sylwię Dytłow z IGF PAN pokazują, że największe koncentracje tych substancji znajdują się w najmniejszych frakcjach pyłu drogowego, które mogą łatwo przenikać do organizmu.

    Pył drogowy – Źródłem Rakotwórczych Substancji

    Pył drogowy jest mieszaniną cząsteczek pochodzących zarówno z procesów naturalnych, jak i działalności antropogenicznej, które osadzają się na nawierzchniach dróg. Zanieczyszczenia te powstają m.in. w wyniku spalania paliw, emisji spalin, zużycia opon czy tarcia klocków hamulcowych. W Polsce wciąż brakuje kompleksowych badań dotyczących przestrzennego rozkładu WWA w pyłach drogowych.

    Naukowiec opracowuje nową metodę monitorowania WWA

    Dr Sylwia Dytłow kieruje projektem finansowanym z Narodowego Centrum Nauki, w ramach którego opracowuje nowatorską metodę szybkiej oceny stężeń WWA w pyłach drogowych za pomocą parametrów magnetycznych. Metoda ta pozwoli na efektywne monitorowanie poziomu tych substancji w miastach, gdzie występuje największe zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

    Wyniki badań – alarmujący obraz

    Wyniki badań wykazały, że w strefach o wyższym natężeniu ruchu drogowego, takich jak ścisłe centrum Warszawy, stężenia WWA w najmniejszych frakcjach pyłu przekraczają progi bezpieczeństwa zaproponowane przez międzynarodowe organizacje, takie jak Departament Ekologii Stanu Waszyngton. Dodatkowo, obliczone ryzyko zachorowania na raka dla dzieci i dorosłych, związane z ekspozycją na pył drogowy, wskazuje na wysokie ryzyko nowotworowe.

    Co musimy zrobić?

    Wyniki badań wskazują na pilną potrzebę zarówno działań naukowych, jak i interwencji rządowych w celu ograniczenia zagrożeń zdrowotnych związanych z WWA w miejskim pyle ulicznym. Musimy wykorzystać nowoczesne metody monitorowania i badawcze, aby chronić nasze zdrowie i środowisko.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Deepfake’i: Nowe Zagrożenie w Sieci

    Debaty Prezydenckie: Kto Zwyciężył?

    Rewolucja w prawie rodzinnym: Rząd planuje znaczące zmiany w procedurze rozwodowej. Już wkrótce możliwe stanie się przeprowadzenie rozwodu poza sądem – szybko i bez zbędnych formalności. Projekt nowelizacji przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada, że w określonych przypadkach rozwód będzie można uzyskać w urzędzie stanu cywilnego lub u konsula.

    Wybór nowego papieża: Frakcje i kandydaci

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.