Wstrząsająca zbrodnia, do której doszło w środowy wieczór, 7 maja, na terenie kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego, wciąż budzi ogromne emocje. 22-letni student prawa, Mieszko R., zaatakował siekierą 53-letnią pracownicę uczelni, panią Małgorzatę, która pełniła funkcję portierki. Próbującego interweniować strażnika Mieszko R. ciężko ranił. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał już trzy poważne zarzuty: zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa oraz znieważenia zwłok.
Według ustaleń śledczych, ofiara i sprawca nie mieli ze sobą żadnych powiązań. Ciało pani Małgorzaty zostało poddane szczegółowym badaniom przez biegłych z zakresu medycyny sądowej. Dziennik „Fakt” dotarł do informacji, które wskazują na nietypowy przebieg sekcji zwłok. Według ustaleń gazety, badanie trwało wyjątkowo długo, bo aż siedem godzin. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Piotr Antoni Skiba, w rozmowie z „Faktem” przyznał, że tak długotrwała sekcja jest ewenementem w jego dotychczasowej praktyce zawodowej.
– Jeszcze nie spotkałem się z tym, aby trwała aż tak długo – podkreślił prokurator. Jednocześnie zaznaczył, że na wyraźną prośbę rodziny prokuratura nie może ujawnić szczegółowych wyników sekcji. W piątek policja poinformowała o zabezpieczeniu licznych materiałów dowodowych, w tym nagrań z monitoringu oraz telefonów komórkowych świadków tragicznego zdarzenia. Tego samego dnia Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował o tymczasowym, trzymiesięcznym areszcie dla Mieszka R..
Jego obrońca, adwokat Marcin Zaborowski, poinformował, że klient będzie odbywał areszt w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu. Za popełnione czyny 22-latkowi grozi kara od 15 lat pozbawienia wolności aż do dożywocia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku w Polsce odnotowano łącznie 554 przypadki zabójstw, z czego 44% to zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Ponadto, 63% ofiar zabójstw w Polsce to kobiety.
W wypadku Mieszka R., sprawa jest tym bardziej szczególna, że sprawca jest studentem, a ofiara była pracownicą Uniwersytetu Warszawskiego. Zbrodnia ta wywołała ogromne emocje wśród społeczności akademickiej, a także w całym kraju. Prawnik, prof. Andrzej Sakowicz, w rozmowie z TVN24, powiedział, że zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem jest jedną z najpoważniejszych zbrodni w polskim prawie karnym.
– Zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem jest zbrodnią, która charakteryzuje się wyjątkowym okrucieństwem i brakiem litości dla ofiary – powiedział prof. Sakowicz. W tym wypadku, Mieszko R. zaatakował siekierą 53-letnią pracownicę uczelni, co według ekspertów jest przykładem zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Zbrodnia ta wywołała ogromne emocje w kraju i za granicą, a sprawa 22-letniego studenta jest jedną z najgłośniejszych w historii Uniwersytetu Warszawskiego.