Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    Strona główna » Aktualności » Zielone Świątki: Czy Przestaną Być Dniem Wolnym?

    Zielone Świątki: Czy Przestaną Być Dniem Wolnym?

    Damian Pośpiech2025-02-14
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Lidl

    Wbrew powszechnej opinii, Zielone Świątki mogą stracić swój status dnia wolnego od pracy. Sejmowa komisja ds. petycji pozytywnie zaopiniowała wniosek o usunięcie tego święta z listy dni ustawowo wolnych. Projekt ustawy trafi teraz do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które podejmie ostateczną decyzję.

    Inicjatywa ta pojawiła się dzięki posłowi Marcinowi Józefaciukowi z KO, który zauważył, że Zielone Świątki zawsze przypadają w niedzielę. To oznacza, że pracownicy i tak nie pracują w tym dniu, a więc zmiana nie powinna mieć istotnego wpływu na ich sytuację. W lutym br. sejmowa komisja zajmująca się petycjami rozpatrzyła wniosek o skreślenie Zielonych Świątek z wykazu dni ustawowo wolnych od pracy.

    Autor wniosku podkreślił, że Zielone Świątki są dniem, który zawsze przypada w niedzielę, co czyni ten dzień i tak wolnym od pracy. Sejmowe Biuro Ekspertyz uważa, że usunięcie niektórych świąt z kalendarza dni wolnych nie ograniczy praw pracowników wynikających z kodeksu pracy. Pracownicy nadal będą mieli prawo do dnia wolnego za pracę w niedziele i święta, niezależnie od tego, czy dane święto było wcześniej uwzględnione w wykazie dni wolnych.

    Komisja zajęła się tą sprawą i postanowiła zainicjować procedurę legislacyjną oraz przygotować projekt apelu do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk w tej sprawie. To oznacza, że Zielone Świątki mogą stracić swój status dnia wolnego od pracy, ale nie wpłynie to na prawa pracowników.

    Dni Wolne od pracy to ważny temat w Polsce. W 2025 roku mamy następujące dni wolne: Nowy Rok, Trzech Króli, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zielone Świątki i Święto Zmarłych. Warto zauważyć, że Zielone Świątki są świętem ruchomym, obchodzonym 50 dni po Wielkanocy.

    Symbolika Zielonych Świątek jest związana z okresem wiosennym, kiedy przyroda budzi się do życia, a wszystko wokół pokrywa się soczystą zielenią. To właśnie w tym czasie przypada to święto, co podkreśla symbolikę odrodzenia i nowego życia. Z Zielonymi Świątkami związane jest wiele tradycji i zwyczajów, które przetrwały do dziś.

    Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku Zielone Świątki były jednym z najczęściej obchodzonych świąt w Polsce. Aż 71% Polaków deklarowało, że obchodzi to święto. To oznacza, że Zielone Świątki są ważnym wydarzeniem w kalendarzu polskich świąt.

    Polskie prawo pracy jest uregulowane w Kodeksie Pracy, który określa prawa i obowiązki pracowników. Dni wolne od pracy są jednym z praw, które przysługują pracownikom. Warto zauważyć, że Zielone Świątki są dniem, który zawsze przypada w niedzielę, co oznacza, że pracownicy i tak nie pracują w tym dniu.

    W Polsce istnieje wiele tradycji i zwyczajów związanych z Zielonymi Świątkami. Jednym z nich jest zbiór ziół, który odbywa się w dniu święta. Ludzie zbierają zioła, które następnie używają do przygotowania potraw i napojów. To oznacza, że Zielone Świątki są nie tylko dniem wolnym od pracy, ale także okazją do spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

    Podsumowanie danych wskazuje, że Zielone Świątki są ważnym świętem w Polsce, które jest obchodzone przez wiele ludzi. To oznacza, że usunięcie tego dnia z kalendarza dni wolnych od pracy może mieć wpływ na tradycje i zwyczaje związane z tym świętem. Jednak, jak zauważa Sejmowe Biuro Ekspertyz, usunięcie niektórych świąt z kalendarza dni wolnych nie ograniczy praw pracowników wynikających z kodeksu pracy.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Nowy Rozdział w Polskiej Polityce

    Wybory prezydenckie w Polsce: Bezpieczeństwo i integralność procesu wyborczego

    Zaginięcie Macieja Grzegorzewskiego: Policja z Podwarszawskiego Otwocka poszukuje 48-letniego mężczyzny, który wyszedł z domu w niedzielę nad ranem i nie wrócił. Maciej Grzegorzewski, dyrektor Działu Kontroli Projektów w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, opuścił swoje miejsce zamieszkania w Józefowie około godziny 4.50 w niedzielę, 22 czerwca.

    Wojna na Ukrainie: Sukcesy Taktyczne Sił Zbrojnych

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    legaartis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.