W związku z trwającymi protestami wyborczymi, wśród Polaków toczy się dyskusja na temat konieczności ponownego przeliczenia głosów w wyborach prezydenckich. Sondaż przeprowadzony przez IBRiS ujawnia, że Polacy są mocno podzieleni w kwestii ewentualnego przeliczania wszystkich głosów oddanych w wyborach prezydenckich.
Według sondażu, 20 proc. badanych odpowiedziało, że „zdecydowanie tak” należy ponownie przeliczyć głosy, podczas gdy 21,5 proc. wybrało odpowiedź „raczej tak”. Z kolei 27,7 proc. badanych odpowiedziało, że „zdecydowanie nie” należy przeliczać głosy, a 28,6 proc. wybrało odpowiedź „raczej nie”. Zdania w tej sprawie nie ma 2,2 proc. ankietowanych.
Wśród zwolenników obozy rządzącego, czyli wyborców Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy, 46 proc. badanych wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 27 proc. „raczej tak”. Z kolei na odpowiedź „raczej nie” wskazało 21 proc., a „zdecydowanie nie” 3 proc. badanych. Zdania w tej sprawie nie miało 3 proc. ankietowanych.
Z kolei wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i Razem, 0 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 15 proc. wskazało na „raczej tak”. Zdecydowanie przeciwnych ponownemu przeliczeniu głosów jest 54 proc., zaś 31 proc. badanych wybrało odpowiedź „raczej nie”.
Badanie ogólnopolskie IBRiS dla Radia ZET zostało zrealizowane w dniach 27-28 czerwca metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na reprezentatywnej próbie 1067 osób.
Warto zauważyć, że Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalnie 2 czerwca, że wybory prezydenckie wygrał Karol Nawrocki, uzyskując 50,89 proc. głosów, podczas gdy Rafał Trzaskowski uzyskał 49,11 proc. głosów.
W związku z trwającymi protestami wyborczymi, Sąd Najwyższy ma wydać uchwałę w sprawie ponad 50 tys. protestów wyborczych, jakie napłynęły po drugiej turze. decyzja sądu będzie miała istotny wpływ na dalszy przebieg wydarzeń w Polsce.
Warto podkreślić, że przeliczenie głosów może być konieczne w przypadku, gdy występują nieprawidłowości w procesie wyborczym. Jednakże, decyzja o ponownym przeliczeniu głosów powinna być podejmowana przez odpowiednie organy, takie jak Sąd Najwyższy lub Państwowa Komisja Wyborcza, po dokładnym zbadaniu wszystkich okoliczności.
W każdym razie, trwająca dyskusja na temat ponownego przeliczenia głosów w wyborach prezydenckich pokazuje, że Polacy są mocno zainteresowani przebiegiem wyborów i chcą mieć pewność, że proces wyborczy był uczciwy i transparentny.